03/08/2021

#1 Tomasz Rożek: Czy naukowcy powinni mówić jednym głosem? Edukacja, krytyczne myślenie, wynalazki

Czy dostrzegamy wpływ nauki na nasze życie? Czy naukowcy powinni mówić jednym głosem? Dlaczego warto interesować się nauką? W pierwszym odcinku programu „Zaufaj Nauce” o wpływie nauki na nasze życie porozmawiamy z dr. fizyki Tomaszem Rożkiem, popularyzatorem nauki, dziennikarzem, autorem popularnego vloga „Nauka. To Lubię”.
Podczas rozmowy poruszymy zagadnienia dotyczące zaufania do nauki, naukowców, metody naukowej oraz o odkryciach naukowych, które na zawsze zmieniły nasze życie. Posłuchaj i dowiedź się jak wyglądałby nasz świat bez osiągnięć nauki.

Gość:

dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy, popularyzator nauki, radiowiec, YouTuber prowadzący kanał popularnonaukowy „Nauka To Lubię”, a jednocześnie doktor fizyki. Kieruje działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny. Współpracuje lub współpracował z wieloma mediami, m.in.: z redakcjami Pytanie na Śniadanie, Teleexpress, Dzień Dobry TVN, Wiedzą i Życiem, magazynem National Geographic, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, magazynem Focus. Był autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2, współtwórcą programów radiowych: „Pytania z kosmosu” oraz „Klub Trójki”. Autor książki „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart), która została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 r. napisał „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). W 2014 r. się jego książka „Kosmos” (WAB), a w 2015 roku „Człowiek” (WAB).

Zapraszamy do wysłuchania

Posłuchaj nas na kanałach podcastowych:

Poszczególne sygnatury czasowe wskazują na konkretny fragment nagrania:

  • 1:48 Czy dostrzegamy wpływ nauki na nasze codzienne życie?
  • 10:15 Gdzie powinniśmy uczyć się krytycznego myślenia?
  • 15:18 Czy metoda naukowa jest godna zaufania?
  • 20:30 Czy naukowcy powinni się ze sobą zgadzać?
  • 30:48 Czy o nauce można mówić w prosty i ciekawy sposób?
  • 34:07 Dlaczego naukę warto uprawiać?